bylinky-zdravi-imunita

Redukujte stres díky AROMATERAPII

Pokud potřebujete zlepšit zdravotní problémy od úzkosti až po špatný spánek, vyzkoušejte aromaterapii. Při tomto druhu léčby se používají výtažky z rostlin, tzv. esenciální oleje, které se vdechují nosem nebo se nanášejí na kůži. Někteří lidé si oleje nanášejí na kůži při masáži nebo koupeli. Aromaterapie si v posledních letech získala značnou pozornost. Aromaterapeutické výrobky, dříve poněkud exotické, se nyní objevily dokonce i na pultech obchodů s potravinami. Aromaterapeutické svíčky, výrobky do koupele, esenciální oleje a další produkty jsou nyní široce dostupné a jsou označovány za účinné při zklidnění duše, zmírňování stresu a podpoře zdravého životního stylu.

CO JSOU ESENCIÁLNÍ OLEJE?

Esenciální oleje se vyrábějí z částí květů, bylin a stromů, jako je kůra, kořeny, slupky a okvětní lístky. Buňky, které dodávají rostlině její vůni, jsou její “esencí”. Když se z rostliny extrahuje esence, stává se z ní esenciální olej.

K výrobě esenciálních olejů je zapotřebí velké množství rostlinných produktů. Na výrobu pouhé jedné libry levandulového esenciálního oleje se spotřebuje více než 200 kilogramů květů levandule.

Ne všechny produkty vyrobené z rostlinných esencí jsou esenciální oleje. Pravé esenciální oleje se nemíchají s jinými chemickými látkami nebo vonnými látkami. Vyrábějí se specifickým postupem, který nemění chemické složení rostliny. Citron, heřmánek, levandule, cedrové dřevo a bergamot jsou některé z esenciálních olejů, které se pravidelně používají v aromaterapii.

JAK AROMATERAPIE FUNGUJE?

Odborníci se domnívají, že aromaterapie aktivuje oblasti v nose zvané čichové receptory, které vysílají zprávy prostřednictvím nervového systému do mozku. Oleje mohou aktivovat určité oblasti mozku, například limbický systém, který hraje roli ve vašich emocích. Mohly by mít také vliv na váš hypotalamus, který může na olej reagovat tvorbou chemických látek v mozku, které navozují dobrý pocit, jako je serotonin.

Když si esenciální oleje poté nanesete na kůži, vyvolávají reakci v kůži a dalších částech těla, například v kloubech.

ODBOUREJTE STRES
Ačkoli aromaterapie není zázračným “všelékem”, je jemným nástrojem pro zmírnění stresu. Lze je používat pasivně (můžete naplnit místnost vůní, zatímco se věnujete jiným činnostem, a tím zmírnit stres) a lze ji snadno kombinovat s jinými prostředky na zmírnění stresu (jako je například masáž nebo meditace), čímž se zvýší úleva od stresu. Aromaterapeutické výrobky jsou také široce dostupné, takže aromaterapie je pohodlnou volbou jak si zpříjemnit den, ovonět celý dům, ale také “dobít baterky” a nepustit k sobě ani za nehet negativní energie.

Největší výhodou aromaterapie je, že ji můžete využívat z pohodlí domova prakticky kdykoliv, ráno nebo večer po náročném pracovním dni. Pojďte s námi mrknout na pár tipů, jak aromaterapii zapojit do své denní rutiny:

Svíčky
Svíčky jsou pro aromaterapii skvělé. Zapálení svíčky je pravděpodobně jedním z nejjednodušších způsobů, jak provonět místnost a navodit příjemnou atmosféru. Prostě si pořiďte přírodní aromaterapeutické svíčky a nechte je hořet. Svíčky, stejně jako kadidlo, lze také použít k vytvoření uklidňující atmosféry nebo jako ústřední bod pro meditaci. Mohou však být praktičtější než některá kadidla, protože nevypouštějí tolik kouře.

 

Ajurvédské mlhy
Ajurvédské mlhy, vůně nebo difuzéry využívají esenciální oleje a vypouští je do vzduchu. Ajurvédské mlhy s vůní esenciálních olejů, nabité pozitivní energií a silou krystalů. Stříkněte několikrát denně kolem své aury a projděte se krystalovou mlhou nebo použijte kdykoliv se budete potřebovat napojit na své vnitřní já. S pomocí afirmací, které si můžete v duchu zopakovat, Vám to půjde o něco snadněji.

 

 

Masáž
Aromaterapie v kombinaci s masáží je ta nejlepší strategie na odpočinek po náročném dni. Položte se na podložku, repaxujte a užívejte si kouzelnou oázu vůní a olejů, které neodvolí žádnému stresu vyplout na povrch.

 

Meditace
Aromaterapie může posílit relaxační účinky meditace tím, že poskytne úlevné pocity a redukuje stres. Nemusíte v meditačním sedu být hodiny a hodiny. I pár minut denně v kombinaci s aromaterapií poskytuje úžasné výsledky. Dopřejte si meditaci klidně i ve vaně.