lapac-snu-bily-trava-macrame-pericka-koralky-rucni-vyroba-fair-trade

Jak vyrobit lapač snů

Jak vyrobit lapač snů

Pojďme si ukázat jak jednoduše vyrobit lapač snů.

Význam lapače snů

Lapač snů je tradiční indiánský amulet, který má chránit spícího člověka před zlými sny a nočními můrami. Jeho původ sahá až do dob kmene Ojibwa, kteří věřili, že lapač snů zachytí špatné sny do své sítě a nechá je zmizet se svítáním prvního ranního slunce. Naopak dobré sny prochází středem lapače a kloužou po peříčkách dolů na spícího člověka.

Historie

Přesný původ lapače snů je obtížné určit, ale víme, že jeho kořeny sahají až do dob kmene Ojibwa v Severní Americe. Kmen Ojibwa vytvářel lapače snů jako symbol ochrany a míru. Legenda praví, že Asibikaashi, pavoučí žena, chránila lidi tím, že tvořila pavučiny nad jejich spacími místy. Když se kmen rozrostl a lidé se rozšířili do více oblastí, Asibikaashi nemohla chránit všechny. Proto učila matky a babičky tvořit lapače snů, aby mohly pokračovat v ochraně svých dětí a rodin.

Návod na výrobu lapače snů
Pokud si chcete vyrobit vlastní lapač snů, postupujte podle následujícího návodu:

1. Nejprve si připravte materiály: potřebovat budete pružný kruh (může být z ratanu, bambusu nebo kovu), nitě nebo šňůrky, korálky, perly a peří.

2. Začněte tím, že omotáte kruh nití nebo šňůrkou, dokud není celý povrch pokryt. Upevněte konec nitě na kruhu.

3. Nyní začněte tvořit síť uvnitř kruhu. Upevněte nit na jednom místě kruhu a vedete ji přes střed k dalšímu bodu na opačné straně. Opakujte tento postup, dokud nevytvoříte pavučinový vzor.

4. Při vytváření sítě můžete do niti navléknout korálky nebo perly, které budou symbolizovat záchyt zlých snů.

5. Až bude síť hotová, můžete na spodní část kruhu připevnit peří a další dekorace. Peří symbolizuje dobré sny, které se sklouznou po peřích na spícího člověka.

6. Nakonec zavěste lapač snů nad postel nebo spací místo tak, aby byl schopen plnit svou ochrannou funkci.

Lapač snů je nejen krásným dekoračním prvkem, ale také symbolem starobylé moudrosti a tradice. Vytvořením vlastního lapače snů si připomínáme důležitost spojení s naší minulostí a učíme se o kulturách, které nás předcházely. Ať už věříte v jeho magickou moc nebo ne, lapač snů je určitě zajímavým a inspirativním řemeslem, které stojí za to zkusit.

Ruční výroba na Bali

Na ostrově Bali v Indonésii se ruční výroba lapačů snů stala populární a ceněnou řemeslnou tradicí. Místní řemeslníci zde vytvářejí nádherné a jedinečné lapače snů, které jsou vysoce ceněny pro svou kvalitu a detailní práci.